" /> 5 اصل برای لذت بردن از زندگی - اسکای میک
Home / سبک زندگی / ۵ اصل برای لذت بردن از زندگی

۵ اصل برای لذت بردن از زندگی

بسياري از ما از اينکه براي خودمان وقت صرف کنيم، احساس گناه مي‌کنيم. در حالي که اگر بدانيد چطور از خودتان مراقبت کنيد درست به اندازه اين‌که بدانيد چطور از ديگر اعضاي خانواده‌تان مراقبت کنيد، مهم است.

مطالعات نشان داده‌اند کساني که خود را وقف رسيدگي به اعضاي خانواده‌شان مي‌کنند و از خود غافل مي‌شوند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگي هستند. در ادامه راهکارهايي را براي حفظ شادي و پيشگيري از به دام افسردگي افتادن مطرح مي‌کنيم:

۱- نشانه‌هاي اندوه را در افکار و رفتار خودتان بشناسيد.

هر کدام از ما در زمان ناراحتي، دلگيري و بي‌حوصلگي نشانه‌هايي از خودمان بروز مي‌دهيم. بهتر است اين نشانه‌ها را در خودتان شناسايي کنيد و قبل از اينکه به رفتارهاي دائمي ‌تبديل شوند، چاره‌اي بينديشيد. هيچ‌چيز مهم‌تر از حفظ شادي نيست.

 ۲- بين نيازهاي شخصي، شغلي و خانوادگيتان تعادل برقرار کنيد.

اينکه بدانيد افسرده هستيد يک چيز است و اينکه کاري براي آن انجام دهيد يک چيز ديگر. وقتي به خودتان فرصتي براي زنگ تفريح رواني مي‌دهيد، با روحيه مثبت‌تري مي‌توانيد به کار يا خانواده‌تان بپردازيد. حتي پيش از اينکه احساس افسردگي سراغتان بيايد، برنامه شاد زيستن داشته باشيد. خوب استراحت کنيد، قدم بزنيد يا فقط بنشينيد و دقايقي را در آرامش بدون هيچ فکر و خيال مزاحمي‌ سپري کنيد.

۳- در مورد وقايع شوخ‌طبع باشيد.

بيشتر ما اهميت شوخي را در زندگي فراموش مي‌کنيم. اينکه قادر باشيد حتي در موقعيت‌هاي دشوار بخنديد، کمک مي‌کند شاديتان را حفظ کنيد. مجبور نيستيد بي‌دليل بخنديد. تماشاي يک کمدي بامزه يا خواندن يک مجله فکاهي کمک مي‌کند حال خوبي پيدا کنيد و دليلي براي خنده و شادي داشته باشيد.

۴- با خانواده و دوستان وقت بگذرانيد.

بودن کنار اعضاي خانواده و دوستان به بازسازي رواني کمک مي‌کند و باعث مي‌شود تعادل روانيتان را حفظ کنيد. کساني که نيازهاي رواني شما را مي‌شناسند، درکتان مي‌کنند و برايتان نگران مي‌شوند، در زندگيتان نقش مهمي ‌دارند. حضور آن‌ها از تنش‌ها و فشارهاي روانيتان مي‌کاهد و ديدارشان راه موثري براي تخليه هيجان‌هاي منفي است که به حفظ شادکامي ‌در زندگي کمک مي‌کند.

۵- فعاليت‌هاي سالم را توسعه دهيد.

جاي تعجب نيست که سياستمداران بزرگي که دنيا را روي انگشتانشان مي‌چرخانند، در ورزش هم دستي بر آتش دارند. افرادي که در موقعيت‌هاي سخت و پرمسئوليت کار مي‌کنند، نياز دارند زماني را به فعاليتي اختصاص دهند که تنش‌ها را از آن‌ها دور کند. وقتي سرگرمي‌اي داشته باشيد که مورد علاقه‌تان باشد و براي انجام آن زمان مشخصي را طبق برنامه اختصاص دهيد، حال خوشي را تجربه خواهيد کرد و شادي درونيتان افزايش مي‌يابد. اين کار هم به حفظ سلامتتان کمک مي‌کند و هم شادي را برايتان به همراه دارد.

Check Also

دهن بین نباش

دوقشر از مردم همیشه بدبخت هستند: یکی آنهایی که حرف هیچکس را گوش نمی دهند.(خودرای) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *