Home / روانشناسی / شناخت روان / کارگاه خواب

کارگاه خواب

کارگاه خواب

مگس و ببر هم انجامش می دهند!! و به نظر می رسد که انسان از آن سیر نمی شود. در مورد خواب صحبت می کنیم، آنچه ما در حدود یک چهارم از عمرمان را در آن بسر می بریم. با این حال، دلایل اساسی گیج کننده بسیاری برای توضیح آن وجود دارد. آنچه که دانشمندان می دانند این است که خواب برای بقای پستانداران ضروری است. بی خوابی بیش از حد می تواند به نوسانات اخلاقی، توهم، و در موارد حاد، مرگ منجر شود. دو وضعیت برای خواب وجود دارد؛ جنبش آرام چشم که در طی آن مغز فعالیت کم سوخت دارد و جنبش سریع چشم، که مغز بسیار فعال است. برخی از دانشمندان فکر می کنند که در وضعیت جنبش آرام چشم، بدن در حالت استراحت و در حال صرفه جویی در مصرف انرژی، شبیه به خواب زمستانی، است. خواب در حالت جنبش سریع چشم می تواند به ساماندهی حافظه کمک کند. با این حال، این ایده به اثبات نرسیده است و رویاها در زمان حالت جنبش سریع چشم، همیشه، با خاطرات ارتباط ندارد.

رویاهای شیرین

اگر از ده نفر بپرسید که رویاها از جه چیزی ساخته شده شده اند، به احتمال زیاد با ده حواب متفاوت روبرو می شوید. به همین دلیل هم دانشمندان هنوز سرگزم کشف این راز هستند. یک احتمال این است که رویاها، تمرین مغز برای تحریک سیناپس های بین سلول ها است. (همایه یا سیناپس یک ساختار زیستی در پایانه آکسون‌ها است که از راه آن یک سلول عصبی پیام خود را به دندریت یک نورون دیگر یا یاخته ماهیچه‌ای یا یک غده می‌فرستد). یک نظریه دیگر این است که رویاهای انسان درباره وظایف و عواطفی است که در طی بیداری روز، آنها را انجام نداده است و این فرآیند کمک به استحکام افکار و خاطرات می کند.
به طور کلی، دانشمندان در مورد اینکه رویاها در طی عمیق ترین خواب انسان و در حالت جنبش سریع چشم صورت می پذیرد، توافق دارند.

اگر بدانید به کجا می روید، تبدیل به شخص موثرتری می شوید.

Check Also

موفقیت و نگرش مثبت

اگر تو از هديه زندگي آگاه شوي، براي دريافت هدايايي بيشتر لايق مي شوي. اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *